Results for 2011 NAC-Hovie Long Course (Scratch Race)

Whole Field: Handicapped Results

Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 86 ROJAS, Rob LC-ULT Men 36-49 00:51:48
2 87 MAXIMUS, Thomas LC-ULT Men 36-49 00:53:24
3 38 MORGAN, Tyler LC-ULT Men 17-35 00:55:21
4 90 STOCKDALE, Brian LC-ULT Men 36-49 00:55:26
5 44 SPAHN, Adan LC-ULT Men 17-35 00:57:43
6 40 HILL, ChrisTopher LC-ULT Men 17-35 00:57:53
7 73 VITALE, James LC-ULT Men 50+ 00:58:08
8 93 PELKY, Rob LC-14 Men 36-49 00:58:10
9 89 STARNES, Eric LC-14 Men 50+ 00:58:18
10 3 DEBOER, Dane LC-14 Men 36-49 14M 00:58:20
11 66 CLARKE, Ozzie LC-14 Men 17-35 00:58:38
12 39 DEBOER, Dick LC-ULT Men 36-49 00:58:57
13 80 MCPHILLIPS, Colin LC-14 Men 17-35 00:59:19
14 4 NDIAYE, Dialy LC-14 Men 36-49 14M 00:59:39
15 37 VELA, Anthony LC-STK Men 36-49 00:59:47
16 91 YORK, Spencer LC-STK Men 17-35 00:59:49
17 54 JOHNSON, EJ LC-14 Men 36-49 00:59:57
18 57 PASCOE, Brent LC-ULT Men 17-35 01:00:25
19 27 HICKMET, Nevvar LC-ULT Men 36-49 UNLM M 01:00:40
20 99 BARTH, Garrit LC-14 Men 17-35 01:01:15
21 55 HOAG, Brian LC-14 Men 17-35 01:01:32
22 101 NERISON, Kevin LC-14 Men 17-35 01:01:38
23 41 BASHOR, Chad LC-14 Men 36-49 01:01:48
24 56 BECKER, Matt LC-STK Men 17-35 01:02:01
25 85 ERICKSON, Lance LC-14 Men 50+ 01:02:21
26 45 RITCHIE, Riley LC-14 Men 17-35 01:02:39
27 52 VAUGHAN, Michael LC-14 Men 36-49 01:02:42
28 18 RING, Karl LC-STK Men 36-49 STK M 01:02:52
29 14 FIELD, Mark LC-STK Men 36-49 STK M 01:03:54
30 53 BUTKI, Jay LC-14 Men 36-49 01:04:00
31 49 METER, Keith LC-STK Men 36-49 01:04:09
32 32 FIELDER, Chance LC-STK Men 36-49 01:04:12
33 11 GOODMAN, John LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:04:15
34 17 BRUNSON, Bruce LC-STK Men 36-49 STK M 01:04:17
35 36 ZUR, Krisztina LC-STK Women 17-35 01:04:22
36 100 CAMPBELL, Brent LC-STK Men 17-35 01:04:26
37 29 ANDREWS, Mark LC-ULT Men 50+ UNLM M 50+ 01:04:39
38 48 HOWSON, Robert LC-ULT Men 36-49 01:04:49
39 74 FITZGIBBONS, Corry LC-14 Men 36-49 01:05:14
40 77 BLACK, Pete LC-14 Men 36-49 01:05:15
41 69 LIGHT, Brandan LC-STK Men 17-35 01:05:22
42 62 ASHLEY, John LC-14 Men 36-49 01:05:27
43 100A EVOLA, Shaun LC-14 Men 17-35 01:05:37
44 81 BAKSIC, Briana LC-STK Women 36-49 01:05:49
45 26 SCHMIDT, Wilson LC-ULT Men 17-35 UNLM M 01:06:11
46 82 KHO, Billy 20 - LC-STK Men 36-49 01:06:57
47 76 COCCO, Antoinette LC-14 Women 17-35 01:07:12
48 28 CAMPBELL, Scott LC-ULT Men 36-49 UNLM M 01:07:53
49 60 STTRAZZULA, Suzy LC-STK Women 36-49 01:08:01
50 65 GILLOTT, Jeff LC-STK Men 36-49 01:08:12
51 13 HICKMAN, Trent LC-STK Men 17-35 STK M 01:08:14
52 58 PLUNKETT, Terri LC-STK Women 36-49 01:08:18
53 64 CRAWFORD, Adam LC-STK Men 36-49 01:09:02
54 20 PIGHINI, Mark LC-STK Men 50+ 01:09:26
55 5 GOERLITZ, KYLE LC-14 Men 36-49 14M 01:09:28
56 70 VESLER, Ruthy LC-STK Women 17-35 01:09:52
57 6 COOPER, Alfred LC-14 Men 36-49 14M 01:09:56
58 23 THOMAS, Kristin LC-STK Women 36-49 STK WMN 01:09:58
59 88 YOSHIKAMO, Clarence LC-STK Men 50+ 01:10:07
60 51 DAVIDSON, Richard LC-14 Men 50+ 01:10:11
61 12 KITCHENS, David LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:10:37
62 9 BENTLEY, Mark LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:10:40
63 33 VICKERY, Larry LC-14 Men 50+ 01:11:22
64 79 THOMPSON, Eric LC-14 Men 50+ 01:11:30
65 2 EKEDAL, Ryan LC-14 Men 17-35 14M 01:11:36
66 34 VICKERY, Jill LC-STK Women 36-49 01:11:56
67 19 ESTRADA, mike LC-STK Men 36-49 STK M 01:12:04
68 15 RAUBER, Mike LC-STK Men 36-49 STK M 01:12:10
69 35 OEHLMAN, Mark LC-STK Men 17-35 01:12:19
70 94 GRABOWSKI, Glenn LC-STK Men 36-49 01:13:16
71 46 TAGG, Scott LC-14 Men 50+ 01:13:17
72 22 STROM, Pamela LC-STK Women 36-49 STK WMN 01:13:37
73 8 EKEDAL, Dave LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:13:45
74 25 APPLE, Candy LC-STK Women 50+ STK WMN 50+ 01:13:50
75 76 PUSHER, Joshua LC-STK Men 17-35 01:14:27
76 92 POPPLER, Jericho LC-ULT Women 50+ 01:15:02
77 43 SHIVELY, Dave LC-STK Men 17-35 01:15:11
78 63 HOLCOMB, Jennifer LC-STK Women 17-35 01:15:52
79 68 KINNEY, Brad LC-ULT Men 36-49 01:17:13
80 21 HORN, Dorothy LC-STK Women 17-35 STK WMN 01:17:36
81 71 WILLKE, David LC-14 Men 36-49 01:24:12
82 30 DOLE, Jeff LC-ULT Men 50+ UNLM M 50+ 01:24:14
83 1 LLOY, Tommy LC-14 Men 17-35 14M DNF
84 10 HOVNANIAN, Brian LC-14 Men 50+ 14M 50+ DNF
85 16 HENDERSON, Scott LC-STK Men 36-49 STK M DNF
86 24 JOHNSON, Andie LC-STK Women 36-49 STK WMN DNF
87 31 JOHANNSEN, catherine LC-ULT Women 36-49 UNLM WMN 50+ DNF
88 42 BOLAND, Chris LC-14 Men 50+ DNF
89 47 DRINKWARD, Neal LC-14 Men 36-49 DNF
90 61 YEO, Suzanne LC-STK Women 50+ DNF
91 67 FARRAR, Bob LC-14 Women 50+ DNF
92 7 FEREDAY, Brett LC-14 Men 36-49 14M DNF
93 72 STROM, Pamela LC-14 Women 36-49 DNF
94 83 HOLLOWAY, Sean LC-STK Men 36-49 DNF
95 90 STOCKDALE, Brian LC-ULT Men 36-49 DNF

Handicap Results by category

19 - LC-STK Men 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 91 YORK, Spencer LC-STK Men 17-35 00:59:49
2 56 BECKER, Matt LC-STK Men 17-35 01:02:01
3 100 CAMPBELL, Brent LC-STK Men 17-35 01:04:26
4 69 LIGHT, Brandan LC-STK Men 17-35 01:05:22
5 13 HICKMAN, Trent LC-STK Men 17-35 STK M 01:08:14
6 35 OEHLMAN, Mark LC-STK Men 17-35 01:12:19
7 76 PUSHER, Joshua LC-STK Men 17-35 01:14:27
8 43 SHIVELY, Dave LC-STK Men 17-35 01:15:11
20 - LC-STK Men 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 37 VELA, Anthony LC-STK Men 36-49 00:59:47
2 18 RING, Karl LC-STK Men 36-49 STK M 01:02:52
3 14 FIELD, Mark LC-STK Men 36-49 STK M 01:03:54
4 49 METER, Keith LC-STK Men 36-49 01:04:09
5 32 FIELDER, Chance LC-STK Men 36-49 01:04:12
6 17 BRUNSON, Bruce LC-STK Men 36-49 STK M 01:04:17
7 48 HOWSON, Robert LC-ULT Men 36-49 01:04:49
8 82 KHO, Billy 20 - LC-STK Men 36-49 01:06:57
9 65 GILLOTT, Jeff LC-STK Men 36-49 01:08:12
10 64 CRAWFORD, Adam LC-STK Men 36-49 01:09:02
11 19 ESTRADA, mike LC-STK Men 36-49 STK M 01:12:04
12 15 RAUBER, Mike LC-STK Men 36-49 STK M 01:12:10
13 94 GRABOWSKI, Glenn LC-STK Men 36-49 01:13:16
14 83 HOLLOWAY, Sean LC-STK Men 36-49 DNF
15 16 HENDERSON, Scott LC-STK Men 36-49 STK M DNF
21 - LC-STK Men 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 20 PIGHINI, Mark LC-STK Men 50+ 01:09:26
2 88 YOSHIKAMO, Clarence LC-STK Men 50+ 01:10:07
22 - LC-14 Men 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 66 CLARKE, Ozzie LC-14 Men 17-35 00:58:38
2 80 MCPHILLIPS, Colin LC-14 Men 17-35 00:59:19
3 99 BARTH, Garrit LC-14 Men 17-35 01:01:15
4 55 HOAG, Brian LC-14 Men 17-35 01:01:32
5 101 NERISON, Kevin LC-14 Men 17-35 01:01:38
6 45 RITCHIE, Riley LC-14 Men 17-35 01:02:39
7 100A EVOLA, Shaun LC-14 Men 17-35 01:05:37
8 2 EKEDAL, Ryan LC-14 Men 17-35 14M 01:11:36
9 1 LLOY, Tommy LC-14 Men 17-35 14M DNF
23 - LC-14 Men 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 93 PELKY, Rob LC-14 Men 36-49 00:58:10
2 3 DEBOER, Dane LC-14 Men 36-49 14M 00:58:20
3 4 NDIAYE, Dialy LC-14 Men 36-49 14M 00:59:39
4 54 JOHNSON, EJ LC-14 Men 36-49 00:59:57
5 41 BASHOR, Chad LC-14 Men 36-49 01:01:48
6 52 VAUGHAN, Michael LC-14 Men 36-49 01:02:42
7 53 BUTKI, Jay LC-14 Men 36-49 01:04:00
8 74 FITZGIBBONS, Corry LC-14 Men 36-49 01:05:14
9 77 BLACK, Pete LC-14 Men 36-49 01:05:15
10 62 ASHLEY, John LC-14 Men 36-49 01:05:27
11 5 GOERLITZ, KYLE LC-14 Men 36-49 14M 01:09:28
12 6 COOPER, Alfred LC-14 Men 36-49 14M 01:09:56
13 71 WILLKE, David LC-14 Men 36-49 01:24:12
14 7 FEREDAY, Brett LC-14 Men 36-49 14M DNF
15 47 DRINKWARD, Neal LC-14 Men 36-49 DNF
24 - LC-14 Men 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 89 STARNES, Eric LC-14 Men 50+ 00:58:18
2 85 ERICKSON, Lance LC-14 Men 50+ 01:02:21
3 11 GOODMAN, John LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:04:15
4 51 DAVIDSON, Richard LC-14 Men 50+ 01:10:11
5 12 KITCHENS, David LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:10:37
6 9 BENTLEY, Mark LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:10:40
7 33 VICKERY, Larry LC-14 Men 50+ 01:11:22
8 79 THOMPSON, Eric LC-14 Men 50+ 01:11:30
9 46 TAGG, Scott LC-14 Men 50+ 01:13:17
10 8 EKEDAL, Dave LC-14 Men 50+ 14M 50+ 01:13:45
11 10 HOVNANIAN, Brian LC-14 Men 50+ 14M 50+ DNF
12 42 BOLAND, Chris LC-14 Men 50+ DNF
25 - LC-ULT Men 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 38 MORGAN, Tyler LC-ULT Men 17-35 00:55:21
2 44 SPAHN, Adan LC-ULT Men 17-35 00:57:43
3 40 HILL, ChrisTopher LC-ULT Men 17-35 00:57:53
4 57 PASCOE, Brent LC-ULT Men 17-35 01:00:25
5 26 SCHMIDT, Wilson LC-ULT Men 17-35 UNLM M 01:06:11
26 - LC-ULT Men 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 86 ROJAS, Rob LC-ULT Men 36-49 00:51:48
2 87 MAXIMUS, Thomas LC-ULT Men 36-49 00:53:24
3 90 STOCKDALE, Brian LC-ULT Men 36-49 00:55:26
4 39 DEBOER, Dick LC-ULT Men 36-49 00:58:57
5 27 HICKMET, Nevvar LC-ULT Men 36-49 UNLM M 01:00:40
6 28 CAMPBELL, Scott LC-ULT Men 36-49 UNLM M 01:07:53
7 68 KINNEY, Brad LC-ULT Men 36-49 01:17:13
8 90 STOCKDALE, Brian LC-ULT Men 36-49 DNF
27 - LC-ULT Men 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 73 VITALE, James LC-ULT Men 50+ 00:58:08
2 29 ANDREWS, Mark LC-ULT Men 50+ UNLM M 50+ 01:04:39
3 30 DOLE, Jeff LC-ULT Men 50+ UNLM M 50+ 01:24:14
29 - LC-STK Women 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 36 ZUR, Krisztina LC-STK Women 17-35 01:04:22
2 70 VESLER, Ruthy LC-STK Women 17-35 01:09:52
3 63 HOLCOMB, Jennifer LC-STK Women 17-35 01:15:52
4 21 HORN, Dorothy LC-STK Women 17-35 STK WMN 01:17:36
30 - LC-STK Women 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 81 BAKSIC, Briana LC-STK Women 36-49 01:05:49
2 60 STTRAZZULA, Suzy LC-STK Women 36-49 01:08:01
3 58 PLUNKETT, Terri LC-STK Women 36-49 01:08:18
4 23 THOMAS, Kristin LC-STK Women 36-49 STK WMN 01:09:58
5 34 VICKERY, Jill LC-STK Women 36-49 01:11:56
6 22 STROM, Pamela LC-STK Women 36-49 STK WMN 01:13:37
7 24 JOHNSON, Andie LC-STK Women 36-49 STK WMN DNF
31 - LC-STK Women 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 25 APPLE, Candy LC-STK Women 50+ STK WMN 50+ 01:13:50
2 61 YEO, Suzanne LC-STK Women 50+ DNF
32 - LC-14 Women 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 76 COCCO, Antoinette LC-14 Women 17-35 01:07:12
33 - LC-14 Women 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
34 - LC-14 Women 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
35 - LC-ULT Women 17-35
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
36 - LC-ULT Women 36-49
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 31 JOHANNSEN, catherine LC-ULT Women 36-49 UNLM WMN 50+ DNF
37 - LC-ULT Women 50+
Place Race # Entrant(s) Craft Make/Model Final
1 92 POPPLER, Jericho LC-ULT Women 50+ 01:15:02